3
دیدگاه بگذارید

avatar
3 دیدگاه ها
0 پاسخ دادن به
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ
پرطرفدارترین نظر
3 نظر نویسندگان
محمدرضا رضاییلیلا خرمیعلی موسوی نظر جدید
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
علی موسوی
میهمان
علی موسوی

‍ ‍ ‍ ‍ ۲۸ اردیبهشت زادروز خیام ( زاده ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ نیشابور — درگذشته سالهای ۵۰۲ یا ۵۰۵ نیشابور ) شاعر، ریاضیدان و ستاره‌شناس حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَربن ابراهیم خیام‌نیشابوری، معروف به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوری از ریاضی‌دانان، ستاره‌شناسان و شاعران بنام ایران در دوره سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام از جایگاه ادبی‌اش برتر است و حجهالحق لقب داشته است؛ ولی آوازه وی بیشتر به‌خاطر نگارش رباعیات اوست که شهرت جهانی دارد. افزون بر آنکه رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده برگردانده‌اند. ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به‌زبان انگلیسی ترجمه کرده ‌است که… ادامه »

لیلا خرمی
میهمان
لیلا خرمی

هروز۳خبر میزدبد امروزی خبر بیشتر نیست خوب بود توضیح میدادید

محمدرضا رضایی
میهمان
محمدرضا رضایی

🌹🌹🌹بیست رباعی بسیار زیبا و آموزنده که روی ده پایه ی آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری نوشته شده اند : لطفا تا آخر بخوانید رباعی۱ ای دل، غم این جهان فرسوده مخور بیهوده نیی غمان بیهوده مخور چون بوده گذشت و نیست نابوده پدید خوش باش غم بوده و نابوده مخور رباعی۲ نیکی و بدی که در نهاد بشر است شادی و غمی که در قضا و قدر است با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل چرخ از تو هزار بار بیچاره‌تر است رباعی۳ تا چند اسیر رنگ و بو خواهی شد چند از پی هر زشت و نکو خواهی… ادامه »

استفاده از مطالب با ذکر منبع و هماهنگی بلامانع است.پیام دانش در ویرایش و خلاصه کردن مطالب آزاد است.مطالب ارائه شده لزوما دیدگاه سایت نیست. طراحی شده توسط دیباگران evaznama