جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سوم خردادماه روزآزادسازی خرمشهرگرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  اینترنت اشیاء به قلم شيما رحمان پور
[ دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 00:02:44 ]
 اینترنت اشیاء
شیمارحمان پور: مدیر اجرایی پایگاه خبری پیام دانش و عضو هيأت تحريريه فصل نامه«با پیام دانش اوز»

 

در شماره سوم مجله مطلبي را با عنوان «اينترنت اشيا به بيان ساده» ترجمه کردم و علاقه منديم به بحث IOT که موضوعي جديد و داغ در فناوري اطلاعات مي باشد، باعث شد تا در اولين دوره جامع آموزشي اينترنت اشيا که توسط مرکز تحقيقات اينترنت اشيا ايران برگزار مي شد شرکت کنم.

اين دوره با حضور استادان متخصص در رشته هاي هوش مصنوعي، مهندسي نرم افزار و سخت افزار، مهندسي الکترونيک و مهندسي صنايع در دو روز متوالي و به مدت 12 ساعت برگزار شد و هدف از برگزاري آن شناخت جامع و دقيق از اينترنت اشيا و ايجاد افق ديد کاربردي براي علاقه مندان و مديراني بود که براي ادامه روند شغلي، تحصيلي و سازماني خود نياز به يادگيري اين فناوري دارند.

 

در اين کارگاه متخصصان، دانشجويان و علاقمندان با معاني، مفاهيم و معماري، اقتصاد، بستر سخت افزاري، شبکه هاي ارتباطي و مخابراتي اينترنت اشيا آشنا شدند و در پايان کارگاه به طرح سوالات خود در اين حوزه پرداختند.

آمار و ارقام رشد و پيشرفت اين فناوري در جهان، تاثير هوشمندسازي بر بازار جهاني، نيازهاي بخش سخت افزاري مانند سنسورها و گيت وي ها، انواع راه هاي ارتباطي و جمع آوري داده هاي سنسورها توسط گيت وي و ذخيره شدن آن ها در ابر و در نهايت آناليز داده ها تشريح شد.

در روز دوم نيز چهار نشست برگزار شد که مباحثي نظير هوش مصنوعي و پلتفرم اينترنت اشيا (تعريف اينترنت اشيا، معماري و جايگاه پلتفرم اينترنت اشيا، كاربردهاي هوش مصنوعي در اينترنت اشيا، چالش اتصال اين پلتفرم و هوش مصنوعي و انفجار اطلاعات، تيم سازي و پروژه هاي اينترنت اشيا، تجاري سازي و کسب و کارهاي اينترنت اشيا و همچنين، امنيت و استانداردهاي اينترنت اشياء مورد بحث و بررسي قرار گرفت و در مورد دغدغه هاي برقراري امنيت در حوزه اينترنت اشيا، حفره هاي امنيتي و راه هاي نفوذ به سيستم ها توضيحات جامعي ارائه شد.

با توجه به تغييرات موجود در حوزه هوش مصنوعي و اينترنت اشيا همه مردم به دنبال آگاه شدن از اين پلتفرم هستند زيرا اين پلتفرم به شدت درحال تحت تأثير قرار دادن حوزه هاي شغلي است. در اين نشست، مسير تبديل شدن فرد به تيم و شرکت با توجه به سابقه و علايق افراد  مورد  بررسي قرار گرفت و تاکيد شد بايد تمام ايده ها را طوري پرورش داد كه جنبه اقتصادي پروژه را نيز پوشش داده و آن ها را تجاري سازي كند. تجاري سازي در واقع فرآيند توسعه محصول يا ايده جديد است و مهم اين است كه چه وقت و كجا بايد ايده را وارد بازار كرد تا بتواند مشتري پيدا كند.

کشور عزيزمان ايران با توجه به شرايط اقليمي که دارد همواره مستعد حوادث و بلاياي طبيعي مانند سيل، زلزله، گرد و غبار، خشکسالي و غيره بوده است. يکي از دغدغه هاي هر دولتي که در رأس کشور قرار مي گيرد مديريت و کنترل اين نوع مخاطرات است. تا امروز متأسفانه اکثر تلاش ها بعد از وقوع حادثه اتفاق افتاده و ما شاهد کمک ها و پوشش دهي عمومي از سمت مردم براي رفع مشکل بوده ايم. نکته قابل تأمل تکرارپذير بودن اين حوادث است، در حالي که پيش بيني آن ها در بسياري موارد مانند زلزله غيرممکن است. ما تنها کشوري نيستيم که مشکلات آتشسوزي  يا صنعت معدن فعال داريم. تنها کشوري نيستيم که صنايع دريايي و کشتيراني داريم، و از مترو استفاده ميکنيم.  Image result for iot


 

در ضمن، کشوري هستيم که بلاياي طبيعي مثل سيل و زلزله را نيز زياد تجربه ميکنيم؛ اما چرا فقط در کشور ما همه منتظر معجزه هستند؟! اگر بخواهيم واضح تر بيان کنيم، هميشه منتظر وقوع يک حادثه بوده ايم تا اتفاق بيافتد و بعد با هزينه هاي بسيار زياد به جبران خسارات بپردازيم.

چرا در همه اين حوادث منتظر پاسخ به سئوالاتي نظير اين بوديم که چند نفر کجا هستند؟ زندهاند يا نه؟

ابهامي که براي همه مردم به وجود آمده اينجاست که، آيا کاري نميتوان کرد؟ هيچ راهحلي نيست؟

چرا مشابه اين اتفاقات در دنياي پيشرفته امروز اينقدر کم است؟!

پاسخ سؤال خيلي سخت نيست. ما امروز در دنيايي زندگي ميکنيم که امکانات هوشمند سازي به حد چشمگيري پيشرفت داشته است. شرکتها، سازمانها و کارخانجات بر روي بيشتر تجهيزات و نيروي کار خود نظارت دارند به طوري که امکان رديابي و پيگيري آنها بهراحتي امکانپذير شده است و در بيشتر کشورهاي پيشرفته دنيا با استفاده از فناوري هاي نوين قادر شده اند بسياري از اين حوادث را پيش بيني کنند و يا در بهترين زمان ممکن هشدارهايي را قبل از وقوع حادثه جهت کاهش تلفات و خسارات به عموم مردم ارسال کنند. در بسياري از موارد، شرکتها امکان نظارت بر مکان قرارگيري شخص و يا تجهيزات را دارند، علاوه بر اين قابليت دريافت اطلاعات ديگر نيز فراهم است. بهطور مثال، در بحث سلامت هوشمند امکان ثبت لحظهاي دادههاي حياتي يک شخص از طريق حس گرهاي متصل به آن وجود دارد.

کشورهايي که صاحب فناوري و صنعت نيستند نيز با هزينه هاي بالا مجبورند اين سامانه هاي هوشمند را از ديگر کشورها خريداري کنند.Image result for ‫اینترنت اشیا‬‎


با ورود به قرن بيستم شاهد انقلاب صنعتي چهارم هستيم که انقلاب ديجيتالي ناميده مي شود. انقلابي که فناوري هاي هوشمند نظير سنسورها،  پرينترهاي سه بعدي، رباتيک، شبکه هاي ارتباطي گسترده، رايانش ابري، هوش مصنوعي، واقعيت مجازي، واقعيت افزوده و کلان داده نقش به سزايي در شکل گيري آن دارند. در حال حاضر، ادغام تمامي اين فناوري ها در يک بستر جامع و يکپارچه به نام اينترنت اشيا ممکن شده و آن را به عنوان مهم ترين پيشران انقلاب ديجيتالي مطرح ساخته است. پيشراني که در راستاي تحقق اقتصاد ديجيتالي، در آينده نزديک وضعيت توليد ناخالص داخلي را با تأثير بر حوزه هاي مختلف صنعت کشور نظير سلامت، حمل و نقل، انرژي، کشاورزي، زنجيره تأمين، خرده فروشي و غيره بهبود مي بخشد.Image result for ‫فناوری دیجیتالی هوشمند‬‎


فناوري اينترنت اشياء، يکي از فناوري هاي جديد و روز دنيا است که قابليت پشتيباني از فازهاي سيستم هاي هشدار سريع را دارد و راهحلهاي متنوعي را جهت رديابي و دريافت اطلاعات افراد فراهم ميسازد.

در يک تعريف ساده، اينترنت اشيا به معني شبکه اي گسترده از اشياء و دستگاه هاي هوشمند است که داراي هويت ديجيتالي بوده و در حوزه هاي مشخصي که از پيش تعيين شده اند با هم در تعامل اند. شبکه اي که در آن سنسورها وظيفه جمع آوري داده ها از محيط پيرامون و شبکه هاي ارتباطي با برد کوتاه و بلند، وظيفه ارسال اين داده هاي خام به مراکز پايش محيطي را بر عهده دارند. در اين مراکز، داده اي خام تجزيه و تحليل شده و نتايج حاصل از اين تجزيه و تحليل به صورت اطلاعات قابل فهم از سوي انسان براي متقاضيان ارسال مي گردد. متقاضيان مي توانند اين اطلاعات و يا نتايج حاصل از درخواست شان را بر روي انواع دستگاه هاي هوشمند نظير گوشي، تبلت، ساعت، مچ بند، لپ تاپ و کامپيوتر دريافت کنند. اين فناوري براي کاربردهاي معمول داراي يک معماري چهار لايه براي کاربردهاي فوريتي که در آن عامل زمان به شدت مورد توجه است و داراي يک معماري سه لايه مي باشد. طبق پژوهش هاي انجام شده، معماري سه لايه فناوري اينترنت اشيا ارائه شده از سوي شرکت سيسکو در سال 2015، قابليت پشتيباني از چرخه فرايندي يک سيستم هشدار سريع را داشته و حتي در فاز واکنش به بلايا و حوادث نيز داراي قابليت هاي بالقوه اي است.

به عنوان مثال، چرخه مديريت حوادث و بلايا پس از تشخيص کمبود انسولين در بيمار ديابتي توسط فناوري اينترنت اشيا، در فاز اقدام، مي توان از اين فناوري در روش تزريق از راه دور انسولين به بيماران ديابتي که توسط دانشمندان دانشگاه کاروليناي شمالي ارائه شده است بهره برد. حتي در حوزه خانه ها و يا اماکن هوشمند مي توان سيستم اعلام حريقي مبتني بر اينترنت اشيا طراحي کرد که علاوه بر پيش بيني وقوع حريق واقعي و همچنين تشخيص حادث افتادن و اعلام آن به مراجع از پيش تعيين شده، توانايي اطفاء آن را نيز داشته باشد. اما بايد به اين نکته توجه داشت که فاز واکنش نسبت به اعلان ها، با توجه به شرايط پروژه نظير: نوع پروژه، وسعت اجرا، تجهيزات بکار رفته، هزينه در نظر گرفته شده، ميزان انرژي مورد نياز براي انجام و غيره مي تواند وجود داشته و يا نداشته باشد.Image result for ‫اینترنت اشیا‬‎


از طريق اين فناوري ميتوان با کمک حسگرهايي که همراه شخص جابجا ميشوند مکان دقيق شخص را تشخيص داد و همچنين با توجه به نوع حسگرها که ميتوانند مانند يک دستبند، گردنبند، انگشتر و يا عينک باشند و همراه شخص حمل شوند اطلاعات مفيد ديگري مانند ضربان قلب، گردش خون و يا دماي بدن را تشخيص داد.

بنابراين، از اين طريق ميتوان از ميزان سلامت و زنده بودن نفرات گمشده اطلاع حاصل کرده و موقعيت مکاني آنها را  تشخيص داد و همچنين، عمليات امداد و نجات را به صورت مؤثر و کارآمدتري فرماندهي و هدايت کرد.

راهحلهاي مبتني بر اينترنت اشيا تاکنون در کشورهاي مختلفي پيادهسازي و اجرا شدهاند. بهطور مثال، در ترکيه سيستم هاي رديابي افراد با دقت کمتر از يک متر در فضاهاي مختلف پيادهسازي شده است. بهطور خاص، اين سيستمها در معدن پيادهسازي شدهاند.

در ايالت شيکاگوي آمريکا نيز با استفاده از اين فناوري توانسته اند مکان آتشنشانها را در عمليات مهار آتش در بخشهاي مختلف ساختمان مشخص و رديابي کنند.

در بسياري از کشورهاي اروپايي و آسيايي نيز پروژههاي مشابه در حال اجراست نه فقط براي معدن، آتشنشاني و صنايع دريايي بلکه براي تمامي کاربردهايي که مکان شخص و ميزان سلامت آن براي ما اهميت دارد.

نکته قابلتوجه اينجاست که پيادهسازي راهحلهايي که ارائه شده است به دست متخصصان و نخبگان داخلي هم امکانپذير است.

فقط ارادهاي براي رسيدن به آن مورد نياز مي باشد.

با توجه به راهکارهايي که تا امروز دانشآموختگان داخلي پيادهسازي کرده اند ميتوان اطمينان داشت که با قيمتهاي بسيار مناسبتر و نيز متناسب با فرهنگ داخلي کشورمان قابليت پيادهسازي اين فناوري در دسترس است.

اما نکته اينجاست که اين ابزار تحقق انقلاب ديجيتالي در کشور ما، نيازمند راهبري و مديريت از سوي حاکميت و دولت به عنوان متوليان حوزه فاوا هستند، جايي که استراتژي ها، سياست گذاري ها و خط مشي هاي کلي حوزه فاوا تدوين و ابلاغ مي شود.

خوشبختانه کشور ما از لحاظ حضور خبرگان فناوري و متخصصان علوم رايانه و هوشمندسازي بسيار غني بوده و پتانسيل بالايي جهت پياده سازي سامانه  هاي ذکر شده دارد. اما نکته نهايي و حياتي اين بخش اعتماد و حمايتي است که مديران و سياستگذاران جامعه بايد به نخبگان و متخصصان داخلي داشته باشند.

منبع : فصل نامه(با پیام دانش اوز) شماره 5

 
   
نظرهای شما :  
سعید امیری[3/2/1397] : بسیار عالی و آموزنده
 
ازخارج[3/2/1397] : مطلب قشنگ وقابل اجرا برای هرجای ایران است من خارج از اوز زندگی میکنم وقتی میخوانم نویسندگان فهیمی در شهرمینویسند و چیز بدردبخور مینویسند لذت میبرم
 
فاطمه میرزایی[4/2/1397] : جالب بود
 
نویسنده[6/2/1397] : قابل تحسین است دانشگاه آزاد که کارمنداانش چیزی متفاوت با کارمندان بقیه ادارات هستند
 
نام: