جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سوم خردادماه روزآزادسازی خرمشهرگرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  گفت و گو با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز
[ دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 00:02:33 ]

گفت و گو :

با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز

پیام اوز_ابراهیم احمدی: سینما فردوسی اوز که در سالن دانشگاه آزاد اسلامی فیلم‌های سینمایی را پخش می‌کند، از ۲۳ اسفند ۹۶ آغاز به کار کرده است. در این سینما تاکنون فیلم‌های پسرعمو و دخترعمو، آیینۀ بغل، خرگوش، حریم شخصی، لاتاری و مصادره اکران شده است. سینما فردوسی هر روز حداقل دو و حداکثر سه سانس فیلم‌ها را به نمایش می‌گذارد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد این سینما گفت‌و‌گویی مشترک با عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه، احسان امیری مدیر سینما و مدرس دانشگاه، و بهاره به‌بین دیگر مدرس دانشگاه و یکی از مسئولین پخش سینما داشتیم که جزئیات این گفت‌وگو را مرور می‌کنیم.

* اولویت راه‌اندازی سینما در اوز و دانشگاه آزاد چه بوده است؟

احسان امیری: خوشحالم که رسانه‌ها نیز اهمیت سینما را پیگیری می‌کنند. اولین ساختار هر شهر را فرهنگ آن تشکیل می‌دهد و ما باید فرهنگی بودن را به‌عینه نشان بدهیم. دانشگاه آزاد در زمینۀ کارهای فرهنگی مانند کتاب‌خوانی، برگزاری همایش‌ها و برنامه‌ها در مناسبت‌ها فعال است. سینما نیز به‌عنوان یکی از مواردی است که در مقولۀ کارهای فرهنگی می‌گنجد. با توجه به اینکه اولین رکن سینما وجود سالن، صندلی، ساختار و وضعیت صوتی است و این پتانسیل در دانشگاه آزاد وجود دارد، بر اساس اطلاعاتی که گرفته شد، مشخص گردید سینماشهر برای شهرهای کوچکی که فاقد سینما باشند همکاری می‌کند بر این اساس با آشنایی‌ای که با مسئولین سینما جهرم داشتم، برای تأسیس سینما در این دانشگاه پیگیری شد.

* شروع کار برای احداث سینما چگونه بود؟

عبدالعزیز خضری: اواخر سال ۹۴ آقای دکتر بهزاد مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت فارس به اوز آمدند که پس از بازدید از دانشگاه، درخواست مجوز سینما داده شد. آقای دکتر مریدی دستور پیگیری آن را به آقای مهدی رنجبر معاون سمعی و بصری که ایشان را همراهی می‌کردند، دادند. برای دریافت مجوز از ادارۀ کل پیگیری شد اما کارها به‌کندی پیش می‌رفت تا اینکه مدیرکل شخصاً در تاریخ ۱۹/۱۲/۹۵ مجوز را صادر کردند. خوشبختانه بخشداری و ادارات ارشاد، شهرداری، شورای شهر و نیروی انتظامی در اوز نیز سریعاً پاسخ استعلام‌ها را با موافقت اعلام کردند. پس از صدور مجوز مدیرکل ادارۀ ارشاد، سینماشهر تهران نیز باید آن را تأیید می‌کرد که ابتدا علی‌رغم نامۀ نمایندۀ مجلس و مدیرکل ارشاد مقاومت کردند، اما در مراحل بعدی تأیید شد تا نسبت به پرداخت ۷۰ درصد هزینه‌ها اقدام شود.

 

برای ساخت پردۀ سینما پیگیری‌های زیادی شد که ابتدا شرکتی هزینۀ آن را 8میلیون وپانصد هزار تومان اعلام کرد، اما با پیگیری‌های انجام‌شده، همان پرده را با قیمت ۵ میلیون وچهارصد وپنجاه هزار تومان از مشهد خریداری کردیم. البته حدود یک‌میلیون و 200 هزار تومان هم هزینۀ حمل از مشهد به لار و از لار به اوز بود. برای نصب آن نیز با همکاری آقای مهندس محسن مهرآوران از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، این کار انجام شد.

در این ساختمان ۲۰ میلیون تومان هزینۀ پرده و نصب و سایر امکانات از طریق دانشگاه پرداخت شده و ۶۰ میلیون تومان تجهیزات ارسال شده است که قرار است ۷۰ درصد از هزینۀ آن از سوی سینماشهر تهران به شرکت نیک‌راد به‌عنوان تأمین‌کنندۀ تجهیزات پرداخت شود. ۳۰ درصد باقی‌ماندۀ تجهیزات را دانشگاه باید پرداخت کند.

* این تجهیزات شامل چه مواردی است؟

احسان امیری: ویدئو پروژکتور، سِرور سینمایی و یو.پی.اس. خوشبختانه سیستم صوتی دانشگاه مورد تأیید قرار گرفت و نیاز به خرید مجدد آن نبود. ویدئو پروژکتور این سینما از جدیدترین مدل‌های ویدئو پروژکتورهاست که کیفیت بالایی دارد.

* فروش بلیت چگونه است؟

امیری: سینماشهر زیرمجموعه‌ای دارد به نام سینماتیکت که مسئولیت فروش بلیت را به عهده دارد. این شرکت تجهیزات فروش بلیت را ارسال کرده و خودمان راه‌اندازی کردیم. هر بلیتی که صادر می‌شود، برای کانون سینماگران و شرکت سینماتیکت قابل مشاهده است و آنان دقیقاً می‌دانند چه تعداد بلیت فروخته‌ایم. اگر مردم از سینما استقبال کنند، ما می‌توانیم فیلم‌های به‌روز را گرفته و پخش کنیم.

فیلم‌های «مصادره» و «لاتاری» که در حال حاضر در این سینما اکران می‌شود، به‌ترتیب با رکورد ۹ میلیارد و ۷ میلیارد تومانی از پرفروش‌ترین فیلم‌ها هستند که اکران آن‌ها نیز مربوط به فروردین‌ماه است. مصادره، در حال حاضر در دو سینمای شیراز در حال پخش است. در حال حاضر در شهرهای هم‌جوار فیلم‌هایی که اکران می‌شود، مربوط به ماه‌های آذر و دی ۹۶ است، اما سینما فردوسی فیلم‌های به‌روز را اکران می‌کند.

* معیار فروش از نظر سینماتیکت چیست؟

امیری: بر اساس تعداد صندلی‌هایی که سینما دارد و تعداد سانس‌ها، سینما باید فروش بلیت قابل قبولی داشته باشد.

* سینما فردوسی از نظر امکانات با سایر سینماها چه تفاوتی دارد؟

امیری: این سینما از نظر امکانات بعد از سینماهای معتبری مانند سینما میلاد تهران، در ردۀ دوم است، در صورتی که برخی از سینماهای قدیمی دستگاه‌هایشان در رده‌های پنجم و ششم است.

* برای درخواست فیلم‌ها چه معیاری دارید؟

 

امیری: بر اساس بازخوردی که از مراجعه‌کنندگان داریم و میزان فروش فیلم‌های به‌روز، درخواست فیلم می‌کنیم و شرکت‌هایی مانند فیلم‌ایران، هدایت‌فیلم، سیمای مهر، نیکان‌فیلم و … پس از بررسی، به درخواست‌های ما پاسخ می‌دهند و ما اجازۀ اکران فیلم را می‌گیریم.

* آیا فیلم‌هایی که قبلاً اکران کرده‌اید، مجدداً در صورت درخواست می‌توانید اکران کنید؟

امیری: بله، امکان آن هست. اما اگر تقاضا باشد، باید مجوز اکران مجدد را از شرکت مربوطه بگیریم.

* فیلم‌هایی را که تاکنون اکران شده، نام ببرید.

امیری: فیلم‌های پسرعمو و دخترعمو، آیینۀ بغل، خرگوش، حریم شخصی، لاتاری و مصادره از جمله فیلم‌هایی بودند که تاکنون اکران شده‌اند.

* درآمد حاصل از فروش بلیت چگونه توزیع می‌شود؟

درآمدها به‌صورت ۵۰-۵۰ است. ۵۰ درصد هزینۀ بلیت باید به شرکت پخش مربوطه واریز شود و ۵۰ درصد آن به سینما اختصاص می‌یابد که هزینه‌های مختلفی مانند برق، تأمین اقلام برای ویدئو پروژکتور و … نیز را دارد.

* مسئولیت این سینما با چه کسانی است؟

عبدالعزیز خضری: آقای احسان امیری مدیر سینما،

 Image result for ‫سعید امیری اوز‬‎

 آقای سعید امیری و خانم بهاره بهبین مسئولیت پخش را به عهده دارند.

 

* خانم به بین! اگر توضیحاتی دارید، بفرمایید.

بهاره به‌بین: سینما هنر هفتم است و اصل آن، از زبان یونانی گرفته شده است. خوشبختانه رئیس دانشگاه و کارکنان، در امور فرهنگی به‌ویژه سینما همکاری خوبی دارند، اما برای استمرار فعالیت و توانایی در گرفتن مجوز انتشار فیلم‌های به‌روز، به استقبال و حمایت مردم و مسئولین از سینما نیازمند هستیم.

* با توجه به اینکه هر دویِ شما از مدرسین رشته‌های ریاضی و کامپیوتر هستید، چگونه به فعالیت در امور فرهنگی در این دانشگاه علاقه‌مند شدید؟

امیری: فضا و محیط کاملاً می‌تواند روی افراد تأثیرگذار باشد. در ابتدای شروع به کارم در دانشگاه‌ها، مسابقۀ نجات تخم‌مرغ را که فقط در تهران و تبریز اجرا شده بود، به دانشگاه‌های جهرم و لار پیشنهاد دادم، اما هیچ‌یک نپذیرفتند. وقتی آن را به رئیس دانشگاه آزاد اوز پیشنهاد دادم، پذیرفت و برای اولین بار در استان فارس در اوز برگزار شد.

زمانی که در محیطی مشارکت و همدلی باشد، افراد جذب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما استاد شدیم، این است که سعی کنیم سطح دانشجویان را از نظر فرهنگی و علمی ارتقا دهیم.

* با توجه به مواردی که برشمردید، برای استقبال بیشتر از این سینما چه راه‌کارها و پیشنهادهایی دارید؟

امیری: وظایف ما دست‌اندرکاران، اخذ مجوز و اکران فیلم‌های پرفروش و موردعلاقه است. بر اساس نظرسنجی‌ای که انجام دادیم، فیلم‌های کمدی و سیاسی- اجتماعی بیشترین طرفدار را دارند و به همین دلیل فیلم‌های آیینۀ بغل و مصادره انتخاب شدند. از سوی دیگر، وظیفۀ اطلاع‌رسانی و تبلیغ را باید به نحو بهتری انجام دهیم.

 در تدارک نصب تابلو در شهر برای اطلاع‌رسانی و حضور فعال‌تر در شبکه‌های اجتماعی هستیم.

 ما اکنون جزء سینماهای متوسط از نظر فروش هستیم که اگر مردم شهر و روستاها حمایت کنند، می‌توانیم به سطح خوبی ارتقا پیدا کنیم.

از مسئولین بخش وشهر، رؤسای ادارات به‌ویژه آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها دعوت می‌کنیم برای نهادینه شدن فرهنگ سینما و استقبال بیشتر، ما را همراهی کنند.

* آیا امکان اکران فیلم اختصاصی را دارید؟

امیری: بله؛ اگر متقاضیانی برای شش الی هفت سانس درخواست یک فیلم اختصاصی بدهند، می‌توانیم مجوز اکران آن را گرفته، برای آنان پخش کنیم. با پیگیری‌هایی که انجام شده، مؤسسۀ فجر برای اکران فیلم‌های خارجی موافقت کرده است.

 

* سخن پایانی شما چیست؟

عبدالعزیز خضری: این دانشگاه متعلق به مردم است و مردم می‌توانند از امکانات آن مانند سالن‌های متعدد استفاده کنند. علاوه بر سالن سینما، سالن تئاتر نیز داریم که هنرمندان می‌توانند از استفاده کنند. اما اگر استقبال خوبی نشود، ممکن است در اختیار متقاضیان شهرهای هم‌جوار قرار گیرد

لازم است از همراهی و حمایت مسئولین سینما؛ آقایان احسان و سعید امیری و خانم بهبین که حتی در طول تعطیلات نوروز نیز در دانشگاه حضور داشته‌اند و فیلم اکران شده، سپاسگزاری کنم. خوشبختانه کارکنان، مدرسین و دانشجویان دانشگاه در امور مختلف مشارکت و همراهی خوبی دارند که نوید آیندۀ بهتری را می‌دهد.

منبع : اوز امروز

 
   
نظرهای شما :  
شجاع میری [3/2/1397] : امیدوارم سرنوشت سینمای اوز بسرنوشت سبنمای شهرما دچار نشود که عمرش بسه ماه هم نکشید ماندن سینما بخیلی عوامل جدا از تماشاگر احتیاج دارد که مهمترین فیلمهای خوب وبروزی است که اکران میشود
 
شبانکاره [5/2/1397] : بیش از پیش برایتون آرزوی توفیق دارم کار خیلی خوبی کردید سینما به اوز آورده شد
 
خضری [5/2/1397] : موفق باشید
 
محمود حسین نیا [6/2/1397] : سینما برای هر شهری مظهر روشنی واهمیت هنر توسط مردم محسوب میشود وتاسیس آن درهرجایی یک برند است وفکر میکنم همشهریان هنردوستم دراوز با استقبال از آن سینما را ماندگار کنند البته اینرا اضافه کنم اگر قرار بود جایگاهی بقصد سینما قرار بود ایجاد شود اصلا مقرون بصرفه نبود وجای امیدواری است که دانشگاه آزاد دراینکار پا پیش گذاشتند وبا داشتن سالن مجهز وزیبا سینما را به اوز آوردند
 
نام: