جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سوم خردادماه روزآزادسازی خرمشهرگرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  برگزاری پنجمین جلسه باشگاه کتاب دانشگاه آزاد اسلامی اوز پیرامون چگونگی گسترش فعالیت در زمینه کتاب
[ پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - 02:38:43 ]

برگزاری پنجمین جلسه باشگاه کتاب دانشگاه آزاد اسلامی اوز پیرامون چگونگی گسترش فعالیت در زمینه کتاب

پنجمین جلسه باشگاه کتاب دانشگاه آزاد اسلامی اوز با محوریت ارائه طرح ها و ایده ها در خصوص گسترش فعالیت باشگاه در زمینه کتاب در ساعت 11:40 روز چهارشنبه مورخ 29/01/97 در تالار شیخ سعدی(خیریه حاج محمدامین کمالی) دانشگاه برگزار شد.


شیما رحمان پور، دبیر جلسه، در ابتدا از چگونگی روند جلسه صحبت کرد.

 وی گفت:

فعالیت در زمینه کتاب از 2 سال پیش در این دانشگاه پس از ناموفق بودن در طرح نخستین، به شیوه های متفاوت دیگر  تجربه و برگزار شده است.

وی در عین حال افزود:

کوشش ما براین است، برنامه پیش برود و اهداف هم فقط خواندن و کار نمادین نباشد

این مسئول با بیان اقدامات قبلی، یادآورشد:

در سال اول با دعوت از مدارس در همراهی با دانش آموزان جهت بازدید از کتابخانه دانشگاه و انتخاب کتاب دلخواه و در راستای نقد و بررسی آن انجام شد.

او خاطرنشان کرد:

به این باور رسیدیم در همکاری با مدارس نیاز به گذشت زمان است، و از سال گذشته مسابقه کتابخوانی را برگزار کردیم و در ادامه آن در پایان سال باشگاه تشکیل شد که تاکنون 4 کتاب مورد مطالعه قرار گرفته است و تلاش می شود فعالیت باشگاه گسترش و در عین حال از طرح های پیشنهادی استقبال تا با اجماع طرح غالب در سال 97 انتخاب و اجرایی شود.

وی همچنین اظهار کرد:

در مطالعه کتاب باید از خودمان شروع کنیم تا بتوانیم با کسب توانایی و دانش لازم، در جامعه نیز جهت ترویج کتابخوانی تاثیر بگذاریم.

رحمان پور افزود:

 کتاب های که خوانده می شود اگر قابلیت این را دارند که به نمایش و تئاتر یا فیلم کوتاه در بیایند بسیار عالی می شوند و باعث می شود که خروجی خوب و متفاوتی را داشته باشیم. او ابراز امیدواری کرد اساتید دانشگاه باشگاه را همراهی کنند تا رغبت به مطالعه کتاب در دانشجویان بیشتر شود.

دبیر جلسه در ادامه، از اعضا خواست به طرح ایده ها و نظرات خود بپردازند.

نازآفرین جعفرپور، دانشجوی رشته علوم قضایی و عضو باشگاه کتاب دانشگاه، بیان کرد:

جلسه های باشگاه فقط محدود به مطالعه کتاب نباشد. مطالعه را گسترش دهیم و مقاله خوانی و فیلم دیدن را در برنامه ها بگنجانیم. کتاب 500 صفحه ای در یک هفته فشرده می باشد و 2 هفته وقت بدهیم در این بین خوانش مقاله یا دیدن فیلم داشته باشیم

.

عبدالعزیز خضری، رئیس دانشگاه، باخوش آمدگویی و ابراز خوشحالی از جضور مهمانان جدید در جلسه اظهار کرد:

دانشگاه سعی کرده است امکانات را بوجود بیاورد تا نه فقط دانشجویان دانشگاه بلکه عموم بتوانند از این امکانات استفاده کنند. دانشجویان دانشگاه زمانی می توانندبه کارکردخود افتخار کنند که بتوانند در جذب سایرین به دانشگاه منشای اثرباشندکه خود از نظر اطلاعات ودانش ارتقا بخشند. بنابراین، جامعه ای می تواند به جوامع دیگراز نظر توسعه همه جانبه متفاوت ترنشان دهد که با دانش بیشتر باشد.

وی در خصوص نقش "ادبیات و هنر" در تاریخ توسعه سیاسی،اقتصادی،فرهنگی کشورهای توسعه یافته مطالبی را عنوان کرد.

اودرآخر خوستار تداوم فعالیت های دانشجویان در بخش کتابخوانی، تئاتر و مجله  وورود موثر درکارعملی شد.


مصطفی ملتفت فارغ التحصیل رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور اوز و عضو هیات موسس حلقه مطالعاتی اندیشه اوز گفت:

کتابخانه عمومی 2 سال است برنامه هفتگی مستمر دارد و از حضور اعضای باشگاه کتابخوانی در جمع حلقه کتابخوانی اندیشه استقبال می کند.

وی افزود:

در 12 سال تحصیل هیچ علاقه ای به امر مطالعه پیدا نکردیم سخت است ایجاد انگیزه پس برای شروع از مطالب سبک شروع کنیم و مقالات چند صفحه ای و داستان های کوچک شروع کنیم. وی همیشه دغدغه ترویج کتاب را داشته ابتدا حلقه مطالعاتی را در دانشگاه پیام نور تشکیل دادند سپس آنرا در سطح شهر گسترش دادنند و نتایج خوبی را هم داشتند و لازم است قبل از خوانش بدانیم برای چه داریم کتاب می خوانیم متاسفانه در بعضی موارد دیده می شود که کتاب خواندن مثل یک کالای لوکس و تبدیل به نوعی مدگرایی شده است . اگر کتاب خواندن صرف برای کلاس گذاشتن یا حمل برچسب کتابخوان بودن بودن باشد هیچ فایده ای ندارد. مطالعه می بایست به همراه تامل و اندیشیدن باشد.

در این باره شوپنهاور  :می گوید «هیچ بهانه ای برای نیاندیشیدن بهتر از کتاب خواندن نیست.» و متاسفانه چیزی که در بین دانشجویان کم پیدا می شود داشتن ذهنی پرسشگر است.

وی در ادامه افزود:

شاید دیدن دانشجویانی که دغدغه مطالعه داشته باشند برایم تازگی نداشته باشد، اما چیزی که تازگی داشت آن بود که کارکنان و اساتید دانشگاه و همینطور ریاست دانشگاه آقای خضری در آن جلسه همراه و همپای دانشجویان حضور داشتند، و این مساله من را به آینده شهر خوشبین و امیدوار کرد؛ چون هنوز هستند کسانی که از آن چرخه بروکراتیک آموزشی خارج می شوند و دست به فعالیت های فکری_فرهنگی خلاقه می زنند. صحبت های ریاست دانشگاه پیرامون نقش "ادبیات و هنر" در تاریخ توسعه سیاسی،اقتصادی،فرهنگی کشورهای توسعه یافته _که من دوست دارم به عنوان یک محصل، "فلسفه" را هم به آن اضافه کنم_ نشانگر این است که هنوز مسئولینی هستند که "مطالعه" را به بهانه مشغله های کاری ترک نمی کنند و بیانی پرمحتوا و تحلیلی به عنوان "مسئولی متعهد" دارند. خوشحالی دیگرم از آن جهت است که همفکری ها و ایده های مطرح شده نشان دهنده وجود دانشجویان پویا و دغدغه مند این دانشگاه است. چند روز پیش مقاله ای در پیام اوز از آقای ابراهیم پور خوانده بودم؛ ایشان تاکید بر این مسئله داشتند که انگار مد شده است همیشه ما طلبکارانه انتقاد کنیم و از زیبایی ها و پویایی هایی که شهرمان دارد کم می نویسیم.

افسانه شفایی، دانشجوی رشته کامپیوتر و عضو باشگاه بیان کرد:

وقتی که در انجمن نمایش نامه خوانده شود باعث که تحلیل ها بیشتر باشد و به نوعی کار آن گارگردان اسان تر می شود.  با گروه های داخل دانشگاه همکاری شود مثل گروه ویراستاری ، تئاتر، انجمن علوم قضایی و وقتی کتابی در رای گیری رای نیاورد آن را کنار نگذاریم و در رای گیری های بعدی برای خوانش قرار دهیم.

شفایی افزود:

وقتی در کتابخانه کتاب می خوانیم بیشتر جلب توجه می کرد و حضور رییس دانشگاه در جلسات هم موثر است و باعث می شود دانشجویان جذب گروه کتابخوانی شوند و اگر بتوان جلسه را در روزهای که دانشگاه شلوغتر باشد برگزار کنیم بسیار عالی می شود

.

بهاره بهبین استاد دانشگاه و عضو باشگاه گفت:

بسته به توانایی بعضی از دانشجویان می توانیم در بین جلسات شاهنامه خوانی یا مثنوی خوانی هم داشته باشیم.

محمدمهدی نادرپور، دانشجوی رشته کامپیوتر و عضو باشگاه در تفاوت فیلم و کتاب مطالبی را بیان کرد.


سعید امیری استاد دانشگاه و عضو باشگاه گفت:

روان صحبت کردن از کتابخوانی شروع میشه تا دیدن فیلم. خواندن کتاب باعث میشه نگاه نقادانه در ما شکل بگیرد.

 وی با اشاره به تاثیر هر شخص در جامعه گفت:

حداقل کاری که می تونیم بکنیم این هست که تاثیر خوب و مثبت بگذاریم و خواندن کتاب می تونه در رسیدن به این هدف به ما کمک کند.

امیری همچنان به تاثیر مطالعه در در جامعه اشاره کرد. وی خواستار تداوم جلسات حتی با حضور یک نفر شد.


نعیم منفرد، دانشجوی رشته معماری و عضو گروه تئاتر دانشگاه گفت:

در جامعه نمی شود فیلم و تئاتر را از هم سوا کرد و با این وضعیت که هم اکنون با آن مواجه هستیم شاید فیلم و تئاتر تاثیرش بیشتر باشد.  تئاتر در وهله اول یک فیلم نامه بوده و قبلش یک اندیشه بود پس شاید اول با دیدن فیلم شروع کنیم و به مراتب دنبال نمایشنامه خوانی و کتاب بروند .

این جلسه در ساعت 13  و با تصویب برخی از موارد مطرح شده در جلسه از جمله کار در بخش نمایش نامه خوانی، تهیه فایل صوتی از برخی کتب مورد مطالعه و همکاری باشگاه کتاب دانشگاه با حلقه های مطالعاتی  اوز و سایرشهرها و دیگر گروه ها و انجمنهای فعال در  دانشگاه خاتمه یافت.

 
   
نظرهای شما :  
ریاحی[30/1/1397] : صحبن های آقای ملتفت جالب بود امیدوارم مدیذ=ران همه موسئسات و ادارات ما از پشت میز و آن چرخه بوروکراتیک بلند وخارج شوند و همپای دیگران متعهدانه دل بخدمت مردم بدهند
 
شهروند[30/1/1397] : ما. اوزبها. مدتی است که زیاد از حد. معمول. درباره. کتاب. وکتابخوانی. وپایتخت. کتاب.وباشگاههای کتاب. و.......مطلب. می نویسیم اما. واقعیت امر این استکه در بین مردم. چندان. اتفاقی هم. نیفتاده.این. قضییه به صورت یک نوع. کارتبلیغاتی. بین. ادارات. وگروه وانجمنها. در اوز. در امده است وچندان تاثیری بر کتابخوانی. وسطح اطلاعات عمومی. جامعه. ندارد متاسفانه. برخی از مسولین محلی وشهرستانی هم. در این کار. مارا بیشتر. ترغیب. وتشویق. می. کنند وبه. بهانه اینکه.اوز شهری. فرهنگی است. ما. همه کوششها. وامکانات. شهر. را در سبد. فرهنگی. بودن. گذاشته ایم. واز قافله. پیشرفت. وتوسعه در ذمینه های. عمرانی. اقتصادی. وارتقا. ودیگر. موارد. مهم. غافل. شده ایم. نگاهی به پیشرفتهای. شهرهای. مجاور. مانند. گراش. خنج. بستک. نشان میدهد که. ما. به خاطر. افراط.درکارهای. فرهنگی. از سایر. کارها عقب. ماندیم. باتشکر
 
اوزی خطاب به. شورای محترم. شهر[30/1/1397] : مقداری هم درباره. سیاست وعدم. ارتقای. اوز به شهرستان. مطلب بنویسید اخر ارتقای بخشها به استان فارس هم. رسیده. بیخ گوشمان در کازرون. شهرستان جدید کوه جنار. از ارتقای بخش. چنار شاهیجان. درحال. تشکیل است وبه زودی. اعلام. میشود. در ضمن دیروز. معاون. استانداری فارساز. ارتقای بخشهای. فارس. پشتیبانی. کردند . از. شورا. انتظار. اقدام. وعمل. داریم
 
سیده . ف حسینی[30/1/1397] : باید به دانشجویا و کارمندان دانشگاه آزاد اوز تبریک گفت که چنین برنامه ریزی شده وبدون تعطیلی هسته مطالعاتی خودراهرهفته بهتراز دفعه قبل ادامه میدهند
 
خبرنگار [30/1/1397] : دانشگاه آزاد کارهای مثبت بکری صورت داده است که جادارد مردم قدرشناسی داشته باشند دراین خبر از نظر اصول روزنامه نگاری تذکری میدهم وقتی شما درباره کتابخوانی خبر میدهید آوردن خبر سینما وتاتر دراین خبر اضافی است
 
افسانه [31/1/1397] : ازدانشگاه آزاد تقاضا میکنم آزاده باقی بمانید وکامنتهای بینندگان را سانسور نکنند این به اعتماد وعلاقه مردم بشما لطمه میزند
 
امید[31/1/1397] : درمقاله عبدالله وحدانی همشهری عزیز چیزهای مختلفی نوشته بودند که من کامنتی گذاشته بودم ولی الان دوروز است که بالا نیامده و نمیدانم قراره سانسور بشه یا فرستاده میشود.همشهری عزیزطوری نوشتند که هر تغییر مسعولی دیگر نباید جوابگوی اسلاف خود در گذشته باشند مثلا اترتقا چون شورای قبلی رفتند و شورای پنجم جدید آمده اند دیگر نباید از شورای فعلی انتظار داشت درصورتیکه اینگونه نیست الان سه نفر از شورای قبلی در شورای پنجم هستند پس این شورا میتواند در خصوص ارتقا خیلی پخته تر عمل کند و یا شهر دارکه 25 طرح آماده اجرا داردبقولی تازه روی کارآمده است نباید ازش انتظار زیادی داشت در صورتیکه همین شهردار سالها قبل شهردار ومعاونت شهردار بودندوآدمی تازه کار نیستند و میتوانستند بیشتر همیت طرحها را در ده سال سمت شهرداربودن قبلی پیاده کنندغرض از نوشتن دوباره من خدای نخواسته قصدزیر سعوال بردن شورا یا شهر دار نیست بلاکه منظورم اینست که هردو با سابقه و با تجربه هستند و مردم حق دارند انتظارکار بویژه ارتقا ازینها داشته باشند من خواستم از سایت دانشگاه آزادبخواهم امکانات دسایت را بیشتر کند تا کامنت خبرهایر گذشته همراه آنخبر به آرشیو نروند وبرای همین زیر این خبر گذاشتم
 
دانشپور[1/2/1397] : تبریک بدانشگاه وتبریک بدانشویان عزیز پیشتهاد میکنم کتابهاییکه در رابطه راههای مبارره با استعمال مواد مخدد مطالعه شوتو
 
عبدلله [1/2/1397] : ما لازمه در کنار این فعالیتهای فرهنگی درفکر فعالیت برای ارتقای بخشمان باشیم همه جا از ما پیش افتادند ولی ما خودمان را اسیر این فعالیتها کردیم تا کی میخواییم از خواب غفلت بیدار بشیم
 
امید[1/2/1397] : و بي مهري مسولين منطقه و استان را تحمل كرده اند بايد خودشان براي خودشان زندگي درست و خوب را بسازند و شرايط خوب براي خودشان ايجاد نمايند. همشهری عزیز چندسطری از متن خودت در این کامنت کذاشتم از شما میپرسم در70 سالی که اوز بخش بوده شاهد آمدنها و رفتنهای مسئولین زیادی بودیم و این 17 سالی هم که شورا روی کار آمده اند هیچکدام از اولین دور شورا تا پنج باقی نمانده است بنابراین هر مسئولیکه جدید روی کار آمد مردم از او انتظار دارند بر خلاف مسئول قبلی برای احقاق حق مردم مخصوصآ ارتقا کاری کندچون قبیلیا نکردند و یا نتوانستند کاری کنندواین دلیل نمیشود از مسئولین فعلی مطالبه نداشته باشیم و احتمالا به تعبیر همشهری ماحتی نباید از شوراهای دورهای ششم و هفتم درآینده هم هیچ مطالبه ای نداشته باشیم چون اینها حالا آمده اند پس ارتقا چه ربطی به اینها دارد یا بگوییم شهردار محترم که چند ماه بیبشتر نیست که شهردار اوز است پس نباید دراین چند ماه ازایشان انتظار خاصی را انتظار داشته باشیم بدون آنکه درنظر بگیریم ایشان بیش ازده سال پیش از این شهردار ومعاون شهردار وهمه کاره شهربودند. به زعم شما اگر دراین خوش خیالیها بمانیم تا روز قیامت نباید توقع ارتقا داشته باشیم و موضوع ارتقا را خارج از اراده و توان مسئولین اوز بدانیم واگر جاهای دیگر شده اند بالادستیها خواستند و ارتقا پیدا کردند .البته درآخرمینویسید( البته نبايد مايوس و دلسرد شد بايد پيگيري مستمر صورت گيرد) پس پیگیریها را چه مسئولینی باید انجام دهند باز مینویسید درلار و لامرد(در بعضي منطقه لارستان و لامرد و ... ديده شده كه از نظر جغرافيائي و جمعيتي و ساير مسائل از اوز عقب مانده تر بوده اند اما بيش از ده سال است كه آنها به شهر تبديل شده و ارتقا يافته اند)حتما معتقدید آنها از بالا قدرت داشتند و شدند پس درباره مناطقی مثل بستک و خمیر چه نظری دارید آنها هم قدرتی مثل مناطقی از لارستان و لامرد داشتند که شدند، شهرستان؟ و25 طرح شهرداری که درسال 97قراراست ببار بنشیند فکر میکنید جند تا از ازین 25 طرح باقیمانده طرحهای به ارث رسیده از سالها زمامداری شهرداران قبلی از جمله شهردار فعلی اوز بوده؟
 
نام: