يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

یکم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی گرامی باد.

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  چرا در تاکسی در مورد بی‌آبی حرف نمی‌زنیم؟
[ سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - 00:05:43 ]
ایران با بحران بی‌آبی روبرو است. انگار نه انگار که برف و باران کم باریده است. انگار نه انگار خشکسالی مانند ابر بر روی سر ایران سایه افکنده است.

 Image result for ‫مصطفی داننده نویسنده‬‎

 مصطفی داننده- حمله سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه، باعث شد تا بحث‌های ایرانی‌ها از دلار و حواشی آن به سمت کشوری جنگ زده در خاورمیانه برود.

مردم در خانه و مهمانی، تاکسی، اتوبوس، مترو، محل کار و خیلی جاهای دیگر در مورد جنگ سوریه باهم صحبت می‌کنند. تحلیل می‌کنند و بعد نگران می‌شوند.

مردم ایران بیشتر از مردم سوریه و سه کشور حمله کننده، در مورد این هجوم موشکی صحبت کردند و نگران شدند.

مردم ایران به شدت نگران آینده خود هستند. از هر اتفاقی برای اینکه از آینده بترسند استقبال می‌کنند. ترسیدن از آینده کار خوبی است اما این ترس نباید برای سوریه باشد. نباید برای دلار باشد. ما سال‌هاست با دلار در جنگیم و توپ، تانک و ترور خو گرفته‌ایم.

ترسناک ترین هیولای روبروی ما بی‌آبی است. اژدهایی که گویی ما اصلا از او نمی‌ترسیم.

آقایان، خانم‌ها، آب نداریم.

ایران با بحران بی‌آبی روبرو است. انگار نه انگار که برف و باران کم باریده است. انگار نه انگار خشکسالی مانند ابر بر روی سر ایران سایه افکنده است.

مردم به راحتی آب مصرف می‌کنند. ماشین می‌‎شویند. حمام می‌روند و از فراوانی آب لذت می‌برند.

در کشاورزی هم که گویی ایران به دریایی وصل است که هیچگاه آبش تمام نمی‌شود. در مناطق کویری برنج می‌کاریم. خربزه از دل زمین می‌چینیم. خیار و هندوانه تولید می‌کنیم بدون اینکه توجه کنیم چه آبی فدای این محصولات می‌شود.

محصولاتی که به راحتی می‌شود از دیگر کشورها وارد کرد و آب را ذخیره کرد. بسیاری از این محصولات مانند هندوانه یا خیار اگر مورد استفاده قرار نگیرد هم چندان عیبی ندارد و مردم ضرر نمی‌کنند.

مردم با نخوردن هندوانه یا خیار به مشکل بر نمی‌خورند اما نبود آب، تمام زندگی آنها را تعطیل می‌کند. بسیاری از مهاجرت‌ها به خاطر نبود آب است. آب که نباشد مردم تصمیم می‌گیرند برای به دست آوردن آب از این شهر به آن شهر بروند.

بی دلیل نیست که در قرآن آمده است « و جعلنا من الماء كل شيء حي»

بیایید به جای سوریه، دلار، و هزار مشکل دیگر در ابتدا به فکر آب باشیم. آب را درست مصرف کنیم و نگذاریم در آینده ایران با بحران بی آبی روبرو شود و ایرانی‌ها مجبور شوند برای به دست آوردن آب از این شهر به آن شهر بروند.

مسؤولان و مردم هنوز این بحران را جدی نگرفته‌اند. بیایید فکری کنیم تا دیر نشده است. بی آبی را با هیچ دستور از بالایی نمی‌شود حل کرد.

منبع: عصر ایران

 
   
نظرهای شما :  
صدیق [28/1/1397] : برای چی از بی آبی حرف بزنیم همه مشکلات بی آبی حاصل عملکرد خودمان وغصب الهی است آیا این مشکلات را غیراز خودمان بوجود آورده ایم چرا مردم بیشتر از سیاست حرف میزنند چون توسط آدمای و دولت مردان اگر بخوان قابل حل است ولی تفییرات جوی وبارندگی همش دست آوما نیست
 
مرضیه [28/1/1397] : واقعا که! باید بحران اب را خیلی جدی بگیریم، بی ابی مخصوصا در فارس بیداد میکند، باعث تاسف است!
 
شهروند اوزي[29/1/1397] : با تشكر از درج اين مقاله و توجه نويسنده به مسئله مهمتر مردم ايران يعني آب، بايد عرض كنم در دولت نهم و دهم براي دلخوشي مردم و از طرفي ديگر براي جذب مردم و اقشار كشاورز جامعه بسوي خودش و ايجاد محبوبيت، پول حق آبه و آب بهاي كشاورزي كه كشاورزان براي آبياري محصولات زراعي و باغي كه از سدهاي ساخته شده يا از رودخانه ها برداشت ميكردند طبق روال سالها بايد به دولت پرداخت ميكردند اما بمنظور كسب محبوبيت در ميان مردم، در يافت آب بها از كشاورزان را لغو نمود كه علاوه بر دلخوشي كشاورزان موجب گسترش مصرف بي رويه آب براي كشاورزي گرديد درصورتي اگر آب بها بر حسب حجم آب مصرفي و براي محصولات مختلف از كشاورزان دريافت ميشد كشاورزان تا حدودي مجبور بودند كه در نوع كاشت محصول و مصرف آب و استفاده از سيستمهاي آبياري تحت فشار و يا كاشت محصولات كم مصرف اقدام نمايند
 
نام: