جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سوم خردادماه روزآزادسازی خرمشهرگرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  پرفسور خدادوست: نابغه چشم‌پزشکی ایران و جهان دار فانی را وداع گفت
[ يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - 06:29:54 ]

نابغه چشم‌پزشکی ایران و جهان دار فانی را وداع گفت

آیین تجلیل از پروفسور خدادوست - شیراز

پروفسور علی‌اصغر خدادوست، از نوابغ چشم‌پزشکی ایران و جهان دار فانی را وداع گفت.

پروفسور علی‌اصغر خدادوست، چهره‌ ماندگار علمی فارس و ایران، فوق تخصص و جراح چیره‌دست چشم پزشکی و پیوند قرنیه، صبح روز جمعه فوت کرد.

پرفسور علی‌اصغر خدادوست ساعت ۱۶ و ۱۸ دقیقه روز جمعه (به وقت محلی – ۱ و ۴۸ دقیقه بامداد به وقت تهران) بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان پریسپترین نیویورک در سن ۸۲ سالگی دیده از جهان فرو بست.

علی اصغر خدادوست در سال ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد. دبستان و دبیرستان را در شیراز پشت سر گذاشت و به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار معلمی شد. در سال ۱۳۳۳ در امتحان ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت کرد و با درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد. دوره ۶ ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ از طرف دولت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحده انتخاب شد.

دکتر خدادوست به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد.

وی در این دوران علاوه بر تحصیل در علوم بالینی به طور فعال مشغول تحقیقات در علوم پایه بود و مقالات متعددی در مجلات مختلف به چاپ رسانید. پس از پایان دوران، یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی همان دانشگاه مشغول به کار شد و در سال ۱۳۴۷ علیرغم پیشنهاد و خواست دانشگاه جان هاپکینز عازم ایران و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.

از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ وی هر دو سال یک بار به عنوان استاد مدعو ۶ ماه را در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز برای ادامه برنامه‌های تحقیقاتی گذراند و در این دوران چندین مرتبه به عنوان مدرس در کشورهای متعددی از جمله چین، ترکیه، سوریه، عمان، پرو، اکوادور و ایتالیا دعوت شد. دکتر خدادوست در سال ۱۳۵۹ عازم آمریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به کار شد.

وی در سال ۱۳۶۱ به عنوان استاد و رئیس بخش چشم دانشگاه سیسیل انتخاب شد و در سال ۱۳۷۱ مرکز چشم پزشکی کنتیتکت در شهر نیوهیون را تاسیس کرد و به عنوان مسؤول آن مشغول به کار شد.


Image result for ‫پروفسور خدادوست‬‎

از سال ۱۳۵۹ به طور مکرر سالی دوبار به وطن خود بازگشت و در فعالیت‌های بالینی و آموزشی در بیمارستان‌های مختلف تهران و شیراز شرکت کرد.

تاسیس بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی خدادوست یکی دیگر از ثمره‌های مجاهدت این دانشمند برجسته برای خدمت به ایرانیان بود که در سال 1368 به بار نشست.

پرفسور خدادوست از سوی شخصیت‌های برجسته در چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده است و شهرتش علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی، مدیون تحقیقات پایه‌ای بر ناراحتی‌های سطح قرنیه است تا آنجا که پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند برای ارج نهادن به فعالیت‌های علمی وی با عنوان Khodadoust rejection line نامگذاری شده است.

 

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد یکی از شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی است که با دستان توانمند این طبیب ایرانی معالجه و درمان شد. سال 1393 بود که سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در آیین ویژه‌ای از خدمات علمی و اجتماعی پروفسور خدادوست، دانشمند و چشم‌پزشک شناخته شده ایرانی در شیراز تجلیل کرد.

منبع: به گزارش ایسنا

 
   
نظرهای شما :  
اوزی[20/12/1396] : خدا. رحمتش. کند. عمر. پر برکت وپر ثمری. برای خدمت به. بیماران. وانسانها. داشت. لازم. بود. در شیراز واستان فاری. بک روز. را عزای. عمومی. اعلام. میکردند
 
امین اوزی[20/12/1396] : خدا رحمتش کندانسانی وارسته و افتخار کشور وملت ایران بود خدمات برزرگی از ایشان صورت گرفته است و برخلاف بسیاری از پزشکان که فقط مالاندوزی میکنند ایشان زندگی پرانرژی و زنده ای برای مردم کشورش و جهان داشته است همینکه مرتب به کشور رفت و آمد داشته اند و خدمت میکرده اند بزرگترین ویژگی این مردم عالم بوده است خدا واقعآ رحمتش کند و پزشکان اوزی که تعدادشان درایران و جهان هم کم نیست راه پرفسور خدادوست را پیشه کنند
 
نوید دری [20/12/1396] : به ملت وجامعه علمی ایران تسلیت عرض میکنم چنین سرمایه های فاخری فقدانشان بسادگی قابل جبران نیست
 
فاطمه از دبی [20/12/1396] : خدا رحمتش كند
 
یزدانی [20/12/1396] : بسیار باعث تاسف، روح بزرگ و پر فتوحش شاد. یادش را گرامی میداریم
 
محمدنور غیاثی [21/12/1396] : خدا رحمتش کند
 
سوفیا[21/12/1396] : خدا دوست متخصصی جهانی بود خدا رحمتش کند
 
کارمند. اوزی[22/12/1396] : لازم است که پزشکان. اوزی روش کار. وزندگی دکتر خدا پوست. را الگو. زندگی. خود. قرار دهند ایشان. مرتبا. از خارج. برای خدمت به هموطنان خود. به ایران. می امدند. اما. ما پزسکانی. دارند که در شهرهای مجاور اوز هستند. وحاضر نیستند. در اوز.خدمت کنند. وحتی. توقفی هم. در زادگاه. خود. ندارند
 
اوزی[22/12/1396] : اخیرا بعضی از متخصصین. بومی در وصف. دکتر خدا دوست. شعر. ومرثیه. می. گویند. اما. ای کاش انها هم مثل دکتر خدا دوست خدمتگذار. زادگاه. خود. بودند. در حالیکه. این افراد. سالهاست که. نگاهی هم. به. شهر. ودیار خود. ندارند. وبا. الگوی. دکتر خدا دوست. بسیار. فاصله. دارند
 
نام: