جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سوم خردادماه روزآزادسازی خرمشهرگرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  رسم های دردسرساز به قلم نوشاده نوشادی
[ شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - 06:05:24 ]

رسم های دردسرساز

نوشاده نوشادی: نویسنده مسایل اجتماعی

درست به خاطر دارم در یکی از جلسات امتحان انشاء دوران تحصیل یکی از سه موضوع که قرار بود از بین آن ها موردی را انتخاب کنیم این بود که درباره حرکت و یا به عبارتی هنر شنا برخلاف جریان آب مطلب بنویسیم. آن زمان نتوانستم حضور ذهن پیدا کنم که چه مثالی برایش بیاورم پس موضوع دیگری را انتخاب کردم اما پس از گذشت سال ها هر وقت به مراسم عروسی دعوت می شوم که می بینم به گونه ای برگزار می شود که هیچ گونه سنخیتی با دین، اخلاق، فرهنگ و آداب اجتماعی ما و یا پیشینیان مان ندارد مثال بارز هنر حرکت بر خلاف جریان آب را به یاد می آورم...

در بعضی آداب و رسوم سال به سال رو به سراشیبی هستیم. بارها کامنت هایی را دیده ام که تذکر داده شده است این مطلب که در شهر فرهنگی هستیم ما را از بسیاری مطالبات دیگر دور می سازد اما به نظر من این واقعیت افتخار آمیز که در جامعه ای با سطح فکری و فرهنگ بالا زندگی می کنیم اگر بارها و بارها در رسانه ها تکرار شود هم کافی نیست و مانع از هیچ گونه پیشرفت دیگر نمی شود. قدمت فرهنگی شهر کهن ما قبل از این که خودمان هم بخواهیم ادعایی داشته باشیم تأکید و توصیف مستندی مبنی بر شهر فرهنگی دارد. چنان که هرگز از شخصیت های برجسته و آگاه شهرمان انتظار نمی رود اجازه دهند افراد کوته فکر با اشاعه فرهنگ های بیگانه سکان دار این شهر بلند آوازه قرار گیرند تا غالب آنچه افتخار ما بوده و هست را به نابودی بکشانند.

آیا نیاکان ما به یمن و میمنت شروع یک زندگی مشترک پارتی های شبانه مدل غربی را تشکیل می دانند؟

پس، رسم هایی که باعث شادی و نزدیکی خویشاوندان در این ایام خجسته بود چه ایرادی داشت که بیشتر ما سوار بر موج حاصله از بلبشو چندین نو ظهور به سمتی کشیده می شویم که از انتهای آن واهمه نداریم؟

منبع: فصل نامه «با پیام دانش اوز»

 
   
نظرهای شما :  
نام: