دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سی و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  چرا ایرانی‌ها خاطره نمی‌نویسند؟
[ سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - 07:17:58 ]
احمد پوری تابوهای زیاد در فرهنگ ما، خودسانسوری و ترس از قضاوت دیگران را از دلایل ننوشتن خاطره در کشورمان می‌داند.

                                    

این مترجم و داستان‌نویس در گفت‌وگو با ایسنا خاطره نویسی به این معنی است که رویدادهایی را که در طول روز و یا در لحظات مختلف برای‌تان پیش می‌آید، یادداشت کنید تا برای‌تان به یادگار بماند؛ خاطره‌نویسی چیزی مانند عکس گرفتن است.


 Image result for ‫خاطره نویسی برای دوست‬‎

او با بیان این‌که خاطره‌ در کشور و در فرهنگ‌هایی مانند فرهنگ ما خیلی کم نوشته می‌شود و سابقه‌ چندانی ندارد، گفت: این موضوع به خاطر نوع خاص تربیت اجتماعی و فرهنگ حاکم در کشورمان است؛ ما نمی‌توانیم درباره زندگی خصوصی خودمان صحبت کنیم، یعنی شجاعت حرف زدن درباره زندگی خصوصی خود را نداریم و از داوری‌های مردم می‌ترسیم. در فرهنگ غربی قضاوت فوری انسان‌ها مرسوم نیست، به همین دلیل همه می‌توانند راجع‌به خصوصیات زندگی خود بنویسند.

پوری درباره اتوبیوگرفی نیز گفت: اتوبیوگرافی از خاطره‌نویسی عمومی‌تر است و فرد تصمیم می‌گیرد زندگی خود را بنویسد؛ این‌که چه بلایی سرش آمده است. این موضوع نیز در ادبیات ما کم است، زیرا ما سانسور زیادی می‌کنیم و خیلی چیزها را نمی‌خواهیم مردم بدانند. اصولا در فرهنگ‌هایی که در آن‌ها تابوهای زیادی وجود دارد، چیزهای زیادی سانسور می‌شود، زیرا از قضاوت مردم می‌ترسیم.


نتیجه تصویری برای خاطره نویسی

این مترجم خاطرنشان کرد: صراحتی که در اتوبیوگرفی‌های غربی هست، در نمونه ایرانی پیدا نمی‌کنید؛ به طور مثال اگر «اعتراف به زندگی» پابلو نرودا را بخوانید، حیرت خواهید کرد، او چیزهایی را نوشته است که اگر ما بودیم نمی‌نوشتیم. نرودا ترسی از قضاوت شدن نداشت، هرچند مردم آن‌ها قضاوت نمی‌کنند. ما یک اتوبیوگرافی خوب در کشورمان نداریم، اگر هم داریم به قدری کم است که من خبر ندارم.


نتیجه تصویری برای خاطره نویسی

احمد پوری در ادامه اظهار کرد: اصولا سرگذشت افراد مخصوصا به قلم خودشان جذاب است. ما به خاطر کنجکاوی‌ای که همیشه داریم، مثلا دوست داریم بدانیم زندگی یک هنرمند چطور بوده، چه بر سرش آمده، عکس‌العملش در مقابل حوادث بیرونی به چه شکل بوده و چه خصلت‌هایی داشته است. زمانی که این موضوعات را خودشان می‌نویسند لذت‌بخش‌ است. از یک نظر هم خوب است که تخیلی در کار نیست؛ در این صورت از نزدیک می‌توانیم ببینیم چه عواملی باعث شده این فرد محبوب مردم شده است.


نتیجه تصویری برای خاطره نویسی

او همچنین خاطرنشان کرد: اتوبیوگرافی برای کسانی که می‌خواهند درباره حالت اجتماعی و روانی یک نویسنده و یا هنرمند مطالعه کنند مفید است و معمولا جذابیت خود را نیز دارد.

این مترجم در پاسخ به این سوال که آیا اتوبیوگرافی‌ها و خاطرات ارزش ادبی نیز دارند، گفت: این موضوع به نویسنده بستگی دارد که چگونه بنویسد. گاهی اوقات نویسنده متن فقط گزارش می‌دهد که چندان ارزش ادبی ندارد و ممکن است ارزش تحقیقی و اجتماعی داشته باشد. اما گاهی اوقات کسی که خاطراتش را می‌نویسد مقداری ادبیات وارد اثرش می‌کند مانند نرودا. در «اعتراف به زندگی» فقط با سرگذشت روبه‌رو نیستید؛ مقداری شاعرانگی، تخیل و زیبایی دست به دست هم داده تا مجموعه‌ای را درست کند که شما آن را به عنوان یک مجموعه ادبی بخوانید تا یک اثر تحقیقی.

احمد پوری درباره کار جدید خود نیز گفت:

یک رمان با نام «فقط ده ساعت» با نشر چشمه دارم که در حال طی کردن مرحله دریافت مجوز نشر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این کتاب رمانی اجتماعی درباره عشق و مرگ است.

منبع : ایسنا

 
   
نظرهای شما :  
نیما [7/9/1396] : خاطره بآید از چه چیزی نوشته شود وچه چیزی را باید بنویسیم بنویسیم که روز بروز شاهد گرانی هستیم یبنویسیم ازدواج که کم و کمتر داره میشه وطلاق داره بیشتر میشه اصلا خوومونیم کی میتونه زندگی شخصیش را بنویسیه اگر قراره خاطره بنویسیم اول باید بار خاور از مشکلات بیاریم رو کاغذ هرکی منوره بسم الله خودش شروع کنه تا بقیه ادامه بدن
 
احمد[7/9/1396] : مطلب خوبی را برای سایت انتخاب کردید من معتقدم خود روزنامه نگاران بایستی در خاطره نویسی از زندگی شخصی پیشقدم شوند
 
آرمان [8/9/1396] : اگر ما به روزنامه نگاران اوز دلخوش باشیم باید نسلی دیگر بگذرد وگرنه اینها فقط ثنا گویی خوب بلد هستند
 
امید[8/9/1396] : خاطره نویسی افراد بایستی درمحیطی سرشار از اعتماد نوشته شود وقتی هرسطر وکلمه نویسنده بایستی رعایت سیاست وسیاست بازی بشود چه کسی خودرا درگیر هتک حرمت ودرگیریهای ناخواسته میکند
 
مهرداد [8/9/1396] : 👆✌✌
 
همشهري[8/9/1396] : خاطره كه منظور زندگي شخصي زناشوئي نيست .زندگي از دوران طفوليت تاكنون يعني جواني ميانسالي و پيري است و آنچه كه بر مردم در اين دوران گذشته است ميباشد . در گذشته چه مشكلاتي داشتيم چه امكاناتي الان داريم . جگونه درس خوانديم چگونه دانشگاه رفتيم چگونه كار پيدا كرديم چگونه درآمد و هزينه داشتيم .گردشگاههايمان چگونه بوده امكانات ورزشي چگونه داشتيم و داريم چه هنري ياد گرفتيم چكارهاي خوب و مثبتي در زندگي انجام داديم اينها عناوين موضوعات خاطره هاست. ايا بفكر اين افتاده ايم كه داستاني را خلق كنيم شعري بسرائيم كتابي بنويسيم كاردستي خاصي بسازيم مجسمه كوچكي بسازيم هنرخاصي داشته باشيم. بيان كردن مشكلات محروميتها و كمبودها هم نوعي خاطره است
 
سیما [11/9/1396] : چون میترسند
 
نام: