37
دیدگاه بگذارید

avatar
27 دیدگاه ها
10 پاسخ دادن به
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ
پرطرفدارترین نظر
34 نظر نویسندگان
دانشجوفاطمهفاطمهعارف عبدلیلارستان نظر جدید
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
دوستدار اِوَز
میهمان
دوستدار اِوَز

همشهری گرامی شما که در آستانه ی هفتاد سالگی هستید آیا درعنفوان جوانی واژه ا چ م ی به گوشتان خورده بود که اینهمه از این واژه ی بی ریشه استفاده کرده اید ؟ آیا بهتر نبود به خودمونی یا اوزی اکتفا می کردید ؟

اوزی از شیراز
میهمان
اوزی از شیراز

به نظر میرسد واژه سخیف وبازاری اچمی نوعی توهین به زبان وگویش محلی ماست اگر مردم شهرستانهای گراش اوز خنج وبستک و…….. نمی خواهند از پسوند لارستانی استفاده نمایند اشکالی ندارد اما لفظ اچمی مناسب نیست من همسن وسال اقای خصری هستم وتاکنون ازین نام مجعول برای گویش شیرین اوزی سراغ ندارم

از دبی
میهمان
از دبی

سلام بعد از عرض ادب میخواستم یک موضوع پیشنهاد کنم وروی آن تامل فرماییداگر میدانیدقابل کنکاش هست اقدام به مراجع مسئول تذکر دهید وان واژه اچم که امروزه بسیار بین مردم وحتی دررسانه ها هم بنام یک زبان اطلاق میشود وبزبان اچمی معرفی میکنندکه آن همان زبان دری است زیادبیجا ونامناسب هست وبایست بزبان دری یا دری جنوبی ویا بهترآنست به دری باختری مسما شود أصلاً زبانى باسم اچمى نداریم ونباید باین اسم رواج داد. خوب بهتر است کمى ازکلمه اَچََم/اَچِم/واَچُم که با ٣تلفظ ادا میشوددر شهرستاهاى لار گراش اوز وخنج وتوابع این شهرستانها گویش میشود البته روشن شود که… ادامه »

ناشناس
میهمان
ناشناس

جناب آقای مهندس عبدالله خضری درمورد زبان‌های و گویش منطقه عالی توضیح داده اید حفظ زبان مادری و انتقال به نسل های بعدی از رسالت های مهم مردم‌ آن دیار و زبان میباشد که گویش آن‌حفظ شود و البته زبان مادری واژه های قدرتمند ی دارد ‌و تشکر میکنیم که وقت گذاشته اید احسنت ممنون هستم اتحاد شهرستان اوز 🙏🇮🇷🇮🇷💞💞

ناشناس
میهمان
ناشناس

با تشکر از مقاله برادر ارجمند جناب خضری، به استناد گفته های دوست ناشناسمان از آمریکا، اگر واژه اچم در کشورهای عربی خلیج فارس مرسوم بوده شاید بتوان آنرا تغییر یافته واژه «عجم» دانست.

ناشناس
میهمان
ناشناس

استفاده از این کلمه جعلی مانند این است که به زبان بندری بگوییم زبان یارویی چون در بندرعباس از کلمه یارو زیاد استفاده می کنند!

نسرین انصاف پور
میهمان
نسرین انصاف پور

جناب آقای مهندس خضری می فرمایند زبان شناسان و اهالی فرهنگ و ادبیات نباید نامی برای این زبان انتخاب کنند بلکه باید فقط گزارش دهند. ولی خودشان که مهندس هستند و تخصص فنی دارند مجازند به همراه دوستان هم عقیده شان در این زمینه با اتکا به دلایلی که ربطی به نام اچمی ندارد، نام اچمی را انتخاب کنند. و بگویند این نظر قاطبه مردم است!! این چنین آمار دقیقی را چگونه به دست آورده اند؟ باید گفت که تا کنون هیچ سند یا مدرکی تاریخی یا تجاری یا سیاسی یا فرهنگی طی دوران های گذشته و حتی چند دهه… ادامه »

اوزی از شیراز
میهمان
اوزی از شیراز

در پاسخ به خانم انصاف پور عرض میکنم که ما خودمون اختیار داریم که نام زبان خودمون رو انتخاب کنیم.
نام زبان ما اچمی است و نیاز به نصیحت دیگران نداریم.

عبدالله خضری(تهران)
میهمان
عبدالله خضری(تهران)

سرکار خانم انصاف پور
با سلام، در پاسخ به این کامنت شما مطلبی نوشته ام که به دلیل حجم زیاد آن، در اینجا قابل الصاق نبود و به ناچار آنرا جداگانه ارسال کردم و در ادامه ی کامنت های این مقاله ذیلا قابل مشاهده است.

اوزی اما بی تعصب
میهمان
اوزی اما بی تعصب

احسنت به این آزاد اندیشی و انصاف
حقیقتا دور از تعصبات سخن گفتن بسیار مشکل است که شما با عدالت و انصاف تمام و به دور از تعصب ، دست به نگارش این عبارات زدید.
احسنت

دبیر باز نشسته بومی
میهمان
دبیر باز نشسته بومی

به نظر میاید که مطرح کردن زبان من دراوردی اچمی تنها مخالفت کردن با نام لارستانی است وگرنه واژه اچمی هیچگونه سابقه تاریخی ندارد وبیشتر افراد عادی وعامی وبعضا متعصب به لارستان انرا مطرح وترویج میکنند ما مردم اوز با این واژه نامناسب اچمی ارتباطی نداریم اگر هم نخواهیم انرا لارستانی بنامیم اما ازین وازه تحمیلی که اجانب برای این زبان شیرین انتخاب کرده اند استفاده نمیکنیم بگذاریم اهل فن وزبانشناسان دراین باره اظهار نظر کنند موفق باشید

گلاري
میهمان
گلاري

ضمن تشکر از جنابعالی اگر اینقدر نسبت به نام لارستان و فرهنگ خودتان که لارستانیست حساسیت دارید ،اصلا بگویید گویش اوزی ،چرا میخواهید به هر نحو تلقین کنید زبان و فرهنگ اچمی. ان هم چقدر نازیبا، …زمانی یکی از دوستان شیرازی بمن گفت اچم یعنی چی که هی میگویند زبان اچمی ،من به ایشان گفتم معنی اچم یعنی رفتن یعنی زبان رفتنی و کلی خنده کرد ،زشت است ،پس اگر اینگونه باشد بایستی ایران که با انگلیس مخالف است بجای زبان انگلیسی بگوید زبان wellcomyیا هر فعل و فاعلی از این زبان ما به هر حال دلیل مدرک داریم که… ادامه »

جلال الدين
میهمان
جلال الدين

اقای خضری ارزش خود و فرهنگ منطقه ی جنوب فارس را با اچم نامیدن این زبان ناب از بین نبرید

ناشناس
میهمان
ناشناس

این تقسیمات کشوری. وایجاد. شهرستانهای. جدید. گراش. اوز. خنج. لامرد ومهر باعث. شده اند مسایل جدید. ومطالب. جدید. وکلا. تغییر وتحولاتی. در مسایل. تاریخی. واجتماعی. در منطقه. جنوب. فارس. ایجاد. شود. که البته این بک امر. طبیعی. به حساب میاید چون این شهرستانها دارای. فرمانداری. مستقل. وهویت جدید. شده اند. ودیگر نمیخواهند از. پسوند. لارستانی. در معرفی خود استفاده. نمایند

اوزي دبي
میهمان
اوزي دبي

اگر اینچنین بی قانون است و معنای استقلال این است ، پس برای تغییر نام فارسی هم چاره ای بیاندیشید . و نام حدیدی بر آن بگذارید.

اوزی
میهمان
اوزی

با تشکر از جناب آقای خضری و همه افرادی که گویش ها و زبان ها برایشان دارای اهمیت است.
استدلال های اینکه این زبان لارستانی نیست و تمام مناطق تا بندرعباس را در بر می گیرد درست و اینکه افراد زیادی نام اچمی را مناسب نمی دانند نیز درست است، آیا امکان ندارد نام زیبایی برای این گویش انتخاب شده و معرفی شود و جا بیفتند و استفاده شود؟

مسعود سخایی خنجی
میهمان
مسعود سخایی خنجی

با عرض ارادت خدمت آقای خضری، و سپاس از زحمات ایشان در گردآوری و نوشتن این مقاله بس لازم و ارزنده. ۱- “اچمی”. نام اسی چسپنده “جذاب” ، من برا ی نخستین بار این نام را ازهم ولایتی های خلیج نشینم درحدود ۵۰ سال پیش شنیدم. مثلا میگفتند” فلانی اچم است”، که یعنی خودمانی است. .. نمیدانم دوست عزیز عبدالله و یا دیگران این نام را برای اولین بار کی شنیده اند. بنظر بنده قدمتی بیش از ۵۰-۶۰ سال نباید داشه باشد. با این حال باید پذیرفت که نام بهتری هم به نظر نمی آید. نامی است چسپنده ولی احتمالا… ادامه »

اوزی همسن وسال نویسنده
میهمان
اوزی همسن وسال نویسنده

من اقای خضری را میشناسم ایشان دراین سالها هیچوقت صحبتی از زبان اچمی نمیکرده نمیدانم علت وانگیزه اخیرشان وانهم در این سن وسال از زبان اچمی که خیلی هم برای ما اوزیها نا اشنا وسخیف است چیست اگر گویش لارستانی دوست نداریم بفرمایید گویش اوزی اخر لفظ اچمی خیلی بازاری وتوهین امیز است بگذاریم اهل فن وزبان شناسان نظر بدهند متشکرم

کارمند بازنشسته
میهمان
کارمند بازنشسته

میخواهم از خانم انصاف پور بپرسم شما چند سال در منطقه بوده اید و یا به کدام یک از شهر های مناطق وسیع اچمی زبان ها مسافرت کرده اید که به نمایندگی از طرف آنان میگوئید اکثریت منطقه نام اچمی را به کار نمی برند؟ لطفا به خود زحمت بدهید و یک بازدید میدانی از مناطق اچمی زبان انجام دهید و سپس نتیجه گیری کنید. اظهار نظر سطحی و از راه دور منطقی به نظر نمیرسد. باید دید که اطلاق نام لارستانی به این زبان از چه شرایطی ناشی شده و آیا این شرایط عادلانه و همه جانبه بوده یا… ادامه »

اوزي دبي
میهمان
اوزي دبي

اگر استدلال شما برای تغییر نام تاریخی بر پایه رای گیری میدانی و رای با اکثریت و نادیده گرفتن مستندات تاریخی است ، پس موافق تغییر نام خلیج فارس به خلیج ع ر ب ی هستید ، چرا که همه کشورهای عربی با نام خلیج ع ر ب ی موافق هستند ، هر چند همه مستندات تاریخی گواه بر اصالت نام خلیج فارس دارد .

اوزی واقعی
میهمان
اوزی واقعی

نام اچمی در کل منطقه رایج است. نام این زبان اچمی است.مخالفین آن آب در هاون میکوبند.

علی
میهمان
علی

با سلام و تشکر از جناب مهندس خضری به خاطر مقاله ارزشمندتان.در مورد نام این زبان یا گویش اچمی خواستم خاطره ای برایتان بازگو کنم مرحوم پدربزرگ ما ناخدای جهازهای بادبانی بودند که در ایام قدیم به کشورهای مختلف از عراق گرفته تا هند و پاکستان و سومالی و کنیا در آفریقا سفر میکردن ایشان اگر زنده بودن الان۱۲۵ساله بودند ایشان از سفرهای مختلف خود برای ما تعریف میکردن‌ یادم هست در مورد سال کشف حجاب تعریف میکردن که چند خانواده اچمی زبان از شهرهای مختلف را در ان سال با جهاز بادبانی به دبی و بحرین و هند انتقال… ادامه »

از گراش
میهمان
از گراش

در جواب به کسانی که گفتن عبدالله خضری زبان شناس نیست. بله ایشون زبان شناس نیست اما خدمات ایشون در به زبان ما بیش از بسیاری از زبان‌شناسان بوده است. کتاب کاتای تیتیا نخستین کتابیه که تلاش جدی برای رسم الخط زبان اچمی کرده و کتاب ضرب المثل های اوزی یکی از دانشنامه های مفید و مختصر در باره گویش اوزی است. کتاب ترانه های اوزی برای موسیقی جنوبی هم کتابی ارزشمند است که بسیاری از اهالی موسیقی در بستک و… با آن آشنا هستند. لطفا کانت گذران منصفانه قضاوت کنند نویسنده مقاله به چندین منبع استناد کردند البته از… ادامه »

عبدالله خضری(تهران)
میهمان
عبدالله خضری(تهران)

از آنجاییکه حجم این نوشته سنگین بود و در قسمت پاسخ ذیل کامنت خانم انصاف پور قابل الصاق نبود لذا به ناچار پاسخ آنرا جداگانه ذیلا درج میکنم: از: عبدالله خضری نویسنده مقاله به: سرکار خانم انصاف پور با سلام ، در یادداشت (کامنت) خود به موارد مختلفی پرداخته اید از جمله نوشته اید هیچ ملتی در دنیا حاضر نیست به این ارزانی نام هویت تاریخی خود را تغییر دهد. در این زمینه به شما اطمینان می دهم من که خود زاده ی اوز هستم و بیش از دوازده سال از عمر خود را برای نگارش و انتشار سه کتاب… ادامه »

نسرین انصاف پور
میهمان
نسرین انصاف پور

جناب مهندس خضری، بنده خود را دانای کامل نمی دانم و همیشه در حال آموختنَم. با تمام زحمتی که کشیده اید تا ثابت کنید، نام لار یا شهر لار چندان اهمیتی در تاریخ ایران نداشته،که البته قضاوت آن را به تاریخ دانان باید سپرد. به نظر می رسد تمامی مطالب شما گویای ناراحتی تان از مدیران و مسولانی است که با انحصار طلبی خواسته های مردم منطقه را نادیده می گیرند و بنا به گفته شما با تعصب و حساسیت وصف ناپذیر می خواهند همه چیز را به نام خود تمام کنند. بسیار خوب بنده نه مدافع آنان هستم و… ادامه »

لارستان
میهمان
لارستان

درود بر شما ،در راستای فرمایشات حضرتعالی یک سوال دارم ، الان مسولین لار برای خودِ لار چه کاری انجام دادن که برای بقیه جاها انجام ندادن ؟ جاده دو بانده داریم ؟ آب شهری قابل شرب داریم ؟ سینما داریم ؟ مکان تفریحی داریم ؟ صنعت داریم ؟ کشاورزی داریم ؟ منطقه ویژه اقتصادی داریم ؟

نسرین انصاف پور
میهمان
نسرین انصاف پور

جناب آقای کارمند بازنشسته، می بخشید اسم شریف تان را نمی دانم. من ۳۹ سال است که مثل خیلی از اوزی ها که در اوز زندگی نمی کنند هرسال به دیدار خویشانم به اوز می روم. مردم اوز، مردمانی شریف و مهربان و بسیار بلند طبع هستند. سالهاست که نان و نمک شان را خورده ام و در طی این سالها همیشه اسم اوز در خانه ما بوده و هست و آرزوی بهترین ها را برایشان دارم. شما چه بخواهید یا نخواهید شهرتان در جغرافیای تاریخی، طبیعی و سیاسی منطقه لارستان و ثبت شده در جغرافیای طبیعی و تاریخی ایران… ادامه »

كارمند باز نشسته
میهمان
كارمند باز نشسته

اهالی جنوب که به شیخ نشین ها مهاجرت کرده اند در گفتگوهای خود روزانه هزاران فعل به زبان محلی خود صرف میکردند و افراد بومی که معنی صحبت های اینان را نمیدانستند از بین هزاران فعل همه افعال را رها کردند و دو دستی فقط به فعل اچم چسبیدند و این جماعت را اچمی نامیدند و ناگهان این نامگذاری به ایران آمد و مورد استقبال صدها هزار نفر قرار گرفت و رواج پیدا کرد. استدلالی خنده دارتر از این هم پیدا میشود؟؟؟ عجب کشف محیرالعقولی!!!! از این استدلال مرغ پخته در قابلمه خنده اش میگیرد. به کاشف این استدلال بایستی… ادامه »

نسرین انصاف پور
میهمان
نسرین انصاف پور

مشکل شما مشکل قومی است حتی اگر مرغ پخته در قابلمه همراه شما بخندد. مگر شما خواستید که مثلا اوزی باشید یا لاری نباشید. هیچ کس زادگاهش را انتخاب نمی کند. نگاه تان به مساله غلط است. تاریخ منطقه خودتان را گزینشی به گونه ای بازگو می کنید تا شهری را بی اهمیت نشان دهید و خودتان را محق بدانید. متاسفم نگاهتان قرن نژادپرستانه است. لار و گراش و اوز و فیشور و خنج و… همه همسایه و برادر هم هستند. اگر در لار ویا هر شهر دیگری به دنیا آمده بودید باز هم با همین نگاه سرسختانه طرفدار لار… ادامه »

خطاب به اقای. خضری. ودر مورد. خانم محترم. انصاف
میهمان
خطاب به اقای. خضری. ودر مورد. خانم محترم. انصاف

اقای خضری خانم. انصاف پور. شخصی محترم. وپژوهش. گر. در حوزه. زبانشناسی. هستند. ایشان. دارای. تالیفات بسیار خوبی. در مورد. گویش. منطقه. وبدور. از تعصب وخود محوری به. زادگاه. هستند. در مورد مسایل. تاریخی. واجتماعی. نباید. دچار. خود محوری. وتعصبات. قومی. ومذهبی. نسبت. به. شهرهای. مجاور. ولارستان. شویم. شما. اگر. خودتان. را محقق می. دانید. وکارتان. درست. است چرا. اینقدر. به. تندی. وبدور. از برخوردهای. علمی. وفرهنگی به. ایشان میتازید. مردم. اگاه. وروشن. مطالب. شما. مطالعه میکنند. ونظرات. شما. در این باره. مخوانند. با عصبانیت. وتندی. که. نمیشود. کسی. را. از میدان. به. در نمایید. ایشان هم. به نوعی. اوزی.… ادامه »

همشهری
میهمان
همشهری

خواهشا این مقاله خیلی خوب را اگر برایتان مقدور است تا درسر تیتر سایت فعلا باقی بماند

اوزی ساکن شیراز
میهمان
اوزی ساکن شیراز

استدلال خانم انصاف پور که در پاسخ به کارمند بازنشسته نوشته است و نام گذاری زبان اچمی را به آن نحو عجیب و غریب ریشه یابی کرده است واقعا حیرت آور است.
من با دیدن این استدلال انگشت به دهان ماندم.
مگر می شود یک نفر برای دفاع از نظر خود به چنین استدلال سخیفی متوسل بشود؟
دلیل نیاوردن سنگین تر است تا اینکه آدم چنین دلیل بی پایه ای را به عنوان تراوش ذهن خود بروز بدهد.

کارمند بازنشسته
میهمان
کارمند بازنشسته

سرکار خانم انصاف پور
لطفا مسائل را با هم مخلوط نکنید و طفره نروید. خنده دار بودن استدلال شما چه ربطی به متعصب بودن یا متعصب نبودن من دارد؟
من هم میدانم در قرن بیست یکم هستیم.از بابت تعصب نیز لاری ها را نصیحت کنید که سر تا پا تعصب هستند نه ما را.
معنی این جمله تان را متوجه نشدم: “نگاهتان قرن نژاد پرستانه است” لطفا آنرا برایم معنی کنید.
ضمنا آنطور که شما نوشته اید، از بابت نوع استدلال تان، من و مرغ داخل قابلمه با هم نمیخندیم. هر کدام جداگانه میخندیم.

عارف عبدلی
میهمان
عارف عبدلی

ممنون از جناب آقای مهندس خضری واشخاص محترم دیگر که درباره این مساله مهم تحقیقات زیادی کرده ومقاله مینویسند بنظرمن من بهتر است یک سازمانی مثلا شورای شهرستان یا اداره ارشاد جلسه ای از افراد کارشناس ومتخصص بگذارند ودراین رابطه بررسی بیشتر کنند ومطمینآ نتیجه گیری بعمل خواهد آمد

فاطمه
میهمان
فاطمه

تشکر از آقای عبدالله خضری و همچنین تشکر از خانم نسرین انصاف پور که با مطالعه وتحقیق درباره این موضوع نظر میدهند مطلب نوشتند امیدوارم این نوشتنها ادامه پیدا کند

فاطمه
میهمان
فاطمه

ضمنآ من نظر آقای عبدلی برای تشکیل جلسه ای از مطلعان قبول دارم

دانشجو
میهمان
دانشجو

با سلام
من دانشجو اوزی هستم، ساکن شیراز هستم، دوستان لاری دارم و انها هم نام زبان خود را اچمی می‌دانند.
برایم جالب است که چرا خانم انصاف‌پور کاسه داغ‌تر از آش هستند

استفاده از مطالب با ذکر منبع و هماهنگی بلامانع است.پیام دانش در ویرایش و خلاصه کردن مطالب آزاد است.مطالب ارائه شده لزوما دیدگاه سایت نیست. طراحی شده توسط دیباگران evaznama